joi, iunie 11, 2026
Educație prin responsabilitate socială. Echilibru social

Mediul de afaceri conectează: femeile puternice contribuie la modelarea lucrurilor

Gerd Bommer, fost Șef al ADVANTAGE AUSTRIA București

 

De mai bine de trei decenii, relațiile economice dintre România și Austria se dezvoltă

în amploare și profunzime și reprezintă o poveste de succes cu continuitate și impact. Acest progres demonstrează un profil clar, rețeaua din ce în ce mai puternică dintre cele două țări și companii, precum și rolul puternic al companiilor austriece în structura economică a României. Companiile austriece din România își asumă roluri de lider și de formator în sectorul petrolului și al gazelor naturale, al producției de energie electrică, inclusiv în domeniul energiilor regenerabile, în sectorul bancar, al asigurărilor, al logisticii, al ambalajelor și al hârtiei, precum și în multe alte industrii.

În spatele acestor evoluții nu se află doar mașini și sisteme sau numere și contracte – ci mai

mai presus de toate, oameni care își asumă responsabilități. Și în această intensificare a implicării austriece, este surprinzător cât de multe femei dețin poziții-cheie. Multe angajate, experți și

manageri din ambele țări au jucat un rol decisiv în crearea a peste 100.000 de locuri de

muncă în filialele austriece din România de-a lungul a 35 de ani.

 

Femei-manager care au jucat rolul de „constructori de punți economice” – acesta ar putea fi motto-ul Marianei Marin, CFO al Strabag România, sau al Anei-Maria Dolgae, CFO al Porr

România.

 

În realitate, în România sunt multe exemple de femei aflate la conducerea unor industrii care au avut un rol decisiv în modelarea evoluției extrem de pozitive a filialelor

austriece și care se conectează atât economic, cât și cultural:

  • Mariana Gheorghe care, în calitate de fost CEO al OMV Petrom timp de mulți ani, a jucat un rol decisiv în conturarea dezvoltării celei mai mari companii austriece din România – din punct de vedere economic, structural și al încrederii bilaterale. Un premiu din partea Republicii Austria constituie o dovadă a aprecierii noastre profunde.
  • În filialele austriece se pare că se preferă  în mod special să se încredințeze răspunderea financiară în mâinile femeilor-manager din România. Alina Rus, director financiar al Raiffeisen Bank România, cât și Alina Popa, director financiar al OMV Petrom, sau  Mariana Marin, director financiar al Strabag România, și Ana-Maria Dolgae, director financiar al Porr România – semnalul este clar: femeile gestionează finanțele – cu o privire de ansamblu și calm.
  • Chiar și în sectorul complex al activităților bancare, grupurile austriece se bazează pe abilitățile organizatorice și analitice ale femeilor, exemple în acest sens fiind Dana Dima Demetrian, care conduce cu succes de ani de zile activitatea de retail a BCR și, prin urmare, joacă un rol central în activitățile comerciale austriece din România.
  • Pe femeile-manager din România se poate conta și poți construi împreună cu ele! Monica Bărcuțean de la Strabag Real Estate și Fulga Dinu, manager pe țară cu experiență îndelungată la Immofinanz, acum CPI Holding, sunt manageri de succes în sectorul imobiliar.

 

Dacă acest lucru demonstrează contribuția extrem de importantă a femeilor-manager

românce la dezvoltarea companiilor austriece, există, totodată, multe românce care ocupă roluri 

în ecosistemul economic al României. Exemple remarcabile în ecosistemul start-up-urilor

sunt cofondatorul Impact Hub, Oana Craioveanu, și fondatoarea Bravva Angels,

Ilinca Păun.

Rețelele care conferă importanță și se constituie drept platformă, precum CONAF și noua identitate a antreprenoriatului feminin, au un efect unificator/de conectare. O privire asupra activității Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin din România arată că aici nu doar se vorbește, ci se modelează și se trăiește rolul femeilor în economie. Munca lor creează conștientizare, eficiență și perspectivă. Iar sub hashtagul #FemeileSchimbăRomânia, CONAF stabilește direcția: Femeile schimbă România!

 

Femeile aduc multe perspective în consiliile de administrație, în echipe și la nivelul deciziilor, nu prin polarizare, ci într-un mod echilibrat, clar și eficient. În contexte economice, culturale și bilaterale precum în relația dintre Austria și România, acesta este un avantaj clar în interesul companiilor noastre.

 

Parteneriatul nostru economic va continua să se consolideze. Întrebarea nu este dacă femeile vor

juca un rol central în acest sens, ci cât de vizibil va fi acest rol în viitor și cât de

mult le vom sprijini în acest demers.

 

Comentează

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alții au citit și ...